Atrakcje w okolicy

Kotlina Kłodzka nie pozwoli Wam się nudzić

Duszniki-Zdrój to miejscowość położona w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Miasto otoczone dookoła górami stało się mekką zarówno dla turystów chcących aktywnie spędzić czas, jak i dla osób szukających odpoczynku w ciszy i spokoju.

Zobacz w okolicy:
Twierdza Kłodzka / Kłodzko
Minieuroland / Kłodzko
Kopalnia Złota / Złoty Stok
Szczeliniec Wielki / Karłów
Kaplica Czaszek / Kudowa-Zdrój
Szlak Ginących Zawodów / Kudowa-Zdrój
Szczeliniec Wielki / Karłów
Ogród Japoński / Jarków
Twierdza Srebrna Góra / Srebrna Góra
Ścianka wspinaczkowa / Nowa Ruda
Sanktuarium Matki Bożej / Wambierzyce
Ogród Bajek / Międzygórze
Masyw Śnieżnika / Międzygórze
Jaskinia Niedźwiedzia / Kletno
Zamek / Nové Město nad Metují
Ścieżka w chmurach / Dolni Morava
Zamek / Náchod




Młyn Papierniczy

Młyn był zaliczany do najsłynniejszych papierni w Europie, a papier w nim produkowany określany był mianem nieśmiertelnego. Zasłużył sobie na to niezwykłą jakością, która jeśli wierzyć legendom była zasługą wody z Bystrzycy Dusznickiej i dodatku z borowiny. Początkowo papier wytwarzano tutaj ze szmat, a nie jak obecnie z masy papierniczej składającej się z wody, celulozy i kleju. Ten ostatni dodatek pozwala na pisanie po wyczerpanych arkuszach. O bogactwie ówczesnych właścicieli świadczą zachowane do dzisiaj bogate polichromie zdobiące jedno z pomieszczeń. To właśnie na papierze z dusznickiej papierni, podczas pobytu w mieście w 1826 r., pisał swoje listy młody Fryderyk Chopin.

W muzeum można poznać różne techniki czerpania papieru, historię jego wytwarzania, a także zobaczyć jak zmieniały się sposoby wytwarzania papieru na przestrzeni wieków. Do dziś wytwarzamy tutaj papier metodamy rękodzielniczymi z XIX w. i głównie jest on wykorzystywany do sporządzania okolicznościowych pism, dyplomów, zaproszeń oraz papeterii na całym świecie.

Dusznickie muzeum wyróżnia się na tle pozostałych możliwością wzięcia udziału w warsztatach własnoręcznego czerpania papieru, czy decoupage.



Kościół Św. Piotra i Pawła

Barokowy Kościół św. Piotra i Pawła został zbudowany w miejscu wcześniej istniejącej drewnianej świątyni. Wizyta w bogato zdobionym wnętrzu będzie atrakcją nie tylko dla znawców sztuki sakralnej. Świątynia kryje prawdziwe skarby. Jednym z nich jest ambona w kształcie wieloryba, z paszczy której ksiądz wygłasza świąteczne kazania niczym biblijny Jonasz. Na uwagę zasługuje również barokowy ołtarz główny z 1730 r., oraz najcenniejszy, bogato zdobiony drewnianymi figurkami, ołtarz „Czternastu Wspomożycieli” znajdujący się w bocznej kaplicy. W centralnej płaskorzeźbie przedstawiona jest Maryja Niepokalana, stojąca na kuli ziemskiej oplecionej przez węża.

5. lipca 1955 r. odprawił tu mszę przyszły Papierz, ks. Karol Wojtyła. Przed kościołem znajduje się pomnik świętego Jana Pawła II oraz pamiątkowa tablica upamiętniająca jego pobyt w Dusznikach-Zdroju.



Dusznicki Express

Dusznicki Express to turystyczna kolejka, która w komfortowych warunkach zabierze Cię do najpiękniejszych zakątków Dusznik-Zdroju. Trasa została tak zaplanowana, abyś mógł podziwiać w pełni piękno naszego urokliwego miasteczka, jednocześnie poznając jego barwną historię. Zobaczysz i dowiesz się m.in. gdzie po raz pierwszy w historii ścięto kata oraz w którym miejscu Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy zagraniczny koncert.

Jednorazowo Dusznicki Express może zabrać 56 osób (w tym 2 miejsca dla osób z wózkiem inwalidzkim.) W trasę na Torfowiska i Zieleniec Dusznicki Express zabierze 32 osoby oraz 20 rowerów.

Przystanki są oznaczone, a na dużych tablicach przy nich znajdziesz dokładny rozkład jazdy oraz cennik.



Dusznickie Rancha

Towarzystwo koni i smaczna domowa kuchnia, to doskonały pretekst do zrobienia sobie przerwy w Rancho Panderoza – w połowie ,,Drogi ku Szczęściu’’ zmierzającej na Zieleniec.

Gryglówka Ranch zlokalizowane jest w Zieleńcu na stoku narciarskim przy kolei linowej w otoczeniu rozległych łąk i górskich panoram.

Rancha proponują oprowadzanki dla dzieci, naukę jazdy w stylu western, przejażdżki oraz kilkudniowe rajdy. Niezależnie od stopnia wyszkolenia już po krótkim instruktażu można wyruszyć na przejażdżkę w teren, która zrelaksuje zarówno jeźdźca, jak i konia. Ośrodki zapewniają również moc innych atrakcji od wieczorków przy ognisku, przez rajdy konnymi szlakami, po kuligi w scenerii rodem z powieści Sienkiewicza. Jednym słowem – dobra zabawa!



Teatr Zdrojowy im. F. Chopina

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina to kulturalne centrum miasta. Regularnie odbywają się tutaj koncerty i festiwale. Najważniejszy z nich to oczywiście Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, podczas którego koncertują najwybitniejsi światowi pianiści. To najstarszy, nieprzerwanie odbywający się festiwal pianistyczny na świecie.

To właśnie tutaj w 1826 roku podczas pobytu w uzdrowisku koncertował Fryderyk Chopin. Z występem młodego kompozytora związana jest pewna miłosna historia. Przebywając na kuracji zadurzył się on w Libuszy, która w uzdrowisku podawała kuracjuszom kubki z wodą mineralną. Libusza była piękną, młodą kobietą. Mieszkała wraz z rodzeństwem i ojcem w pobliżu Parku. Fryderyk często odwiedzał ją w czasie pracy, lecz pewnego dnia zastał tam jej zastępczynie. Okazało się, że Ojciec Libuszy zginął podczas pracy w pobliskiej hucie. Na wieść o tym wydarzeniu, szesnastoletni Fryderyk Chopin postanowił zagrać charytatywnie na rzecz sierot. Koncert fortepianowy urozmaicony śpiewem jednej z kuracjuszek okazał się niebywałym sukcesem. Oklaskom i okrzykom nie było końca. Jako że sala wypełniona była po same brzegi, zdecydowano się powtórzyć koncert dzień później. Były to pierwsze zagraniczne koncerty Fryderyka Chopina.

Budynek powstał w 1802 roku z całym zespołem zdrojowym trzech innych obiektów skupionych wokół placu zdrojowego. Autorem projektu tego kompleksu był królewski architekt, nadinspektor budowlany C. H. Geisler, wybitny uczeń Karla Gotharda Landhausa – jednego z najzdolniejszych architektów owego czasu. Obecnie jest najstarszym i najbardziej charakterystycznym obiektem w dusznickim zdroju.

Obiekt jest dostępny codziennie dla turystów, którzy mogą zobaczyć salę koncertową i wysłuchać krótkiej historii tego miejsca. W bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Zdrojowego znajdują się dwa pomniki kompozytora, kalendarz kwiatowy oraz Pijalnia Wód Mineralnych.ęcia udziału w warsztatach własnoręcznego czerpania papieru, czy decoupage.

Dokonaj rezerwacji